Prostat belirtileri nelerdir?

Prostat belirtileri nelerdir? Prostat büyümesi bilindiği gibi gençlerde görülmeyen bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi 40’lı yaşların ortalarında başlamaktadır. 40 yaşın altında görülme oranı ise son derece düşüktür. Bu oran yüzde 1’dir. Prostat büyümesine hangi etkenlerin sebep olduğu ise günümüzde tam olarak belirlenmiş değildir. Belirtilen yaşlardan sonra idrar yolunu çevreleyen bezler her nedense büyümeye başlamaktadır. Büyüme ilerledikçe idrarın akmasına engel olmaktadır.

Engel her zaman ve her bireyde aynı biçimde gözlemlenmez değişikliler gösterir. Bazı hallerde idrarın dışa akımında azalma olurken bazı hallerde ise tam olarak kesilmektedir. İdrar az akmaya başlayınca mesane bu sorunu ortadan kaldırmak için çok daha fazla çalışmaya başlar ama bu bile zaman ilerledikçe yeterli olmayacaktır. Bu yetersizliği ise mesanede idrar birikimi izler. Mesane tam olarak boşalmadığı için de enfeksiyon ve taş oluşma riski ortaya çıkar.

Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir? Sorusu soruluyorsa ve kişi böyle bir durumdan şüphe ediyorsa derhal bir üroloji uzmanına başvurmalıdır. Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?  Sorusu için ise şunları dile getirmek mümkündür; birey çok sık tuvalete çıkmaya başlar. Bundan ötürü gece uykusu sıklıkla kesilir. İdrarı dışa atım isteği çok fazladır. Tuvalete yetişemeden idrarın kaçırıldığı bile gözlemlenebilir. İdrara başlamada ciddi bir zorluk çekilebilir. Bunun yanında akım yavaş olacağı gibi akım normalden zayıf olabilir. İdrar damlara biçiminde de çıkabilir. İdrarın ardından mesanede idrar olduğu gibi bir duygu da uyanabilir.

Prostat büyümesi tedavisi Ankara Koru Hastanesi tarafından kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Plazma kinetik prostatektomi adı verilen yöntem Koru Hastanesi tarafından da kullanılmaktadır. Plazma kinetik yöntemi kapalı bir tekniktir ve hastanın vücudunda kesi açılmasına gerek yoktur. Koru Hastanesi robotik cerrahi merkezi olarak da bilinmektedir. Koru Hastanesi ülke dışından da oldukça fazla talep görmektedir, Prof. Dr. Hasan Biri de üroloji alanında oldukça önemli bir isimdir ve Koru Hastanesi kadrosunda yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir