Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? Prostat büyümesi kansere dönüşür mü sorusu prostat büyümesi rahatsızlığı çoğu insanın aklına ilk gelen sorular arasındadır. Prostat büyümesi olan insanlar bu durumun prostat kanserine dönüşmesinden korkmaktadır. Bu nedenle de prostat büyümesi kansere dönüşür mü sorusu çoklukla dile getirilerek sorulmaktadır. Prostat büyümesi kansere dönüşür mü sorusunu soranlara bu sorunun cevabının ‘hayır’ olduğu rahatlıkla söylenebilir. Prostat büyümesinin prostat kanserine ya da başka bir kanser çeşidine dönüşmesi gibi bir durum mümkün değildir. Bir hastada hem prostat büyümesi hem de bir kanser çeşidi görülebilir. Fakat bu durumun prostat büyümesinden kaynaklandığını söylemek mümkün olmayacaktır. Prostat büyümeleri genel olarak iyi huyludur. Fakat bu büyümede az da olsa kötü huylu hücrelere de rastlanmaktadır. Prostat büyümesinin ve prostat kanserinin belirtileri benzerlikle gösterebilmektedir.

Prostat büyümesinin çeşitli tedavi yöntemleri vardır. İlaçla tedavi, açık ameliyat, lazer sistemi ile tedavi ve plazma kinetik yöntemi ile tedavi bu yöntemler arasındadır. Eğer prostat ilaç ile tedavi edilebilir boyuttaysa cerrahi yöntemlere başvurulmamaktadır ve ilaçla tedavi yoluna gidilmektedir. Fakat prostat ilaçla tedavi olacak zamanı geçmişse bu kez cerrahi müdahaleye başvurulmaktadır.

Cerrahi müdahaleler arasında son zamanlarda en çok plazma kinetik yöntemi tercih edilmektedir. Plazma kinetik yöntemi ile prostat büyümesi operasyonları kapalı olarak yapılmaktadır. Plazma kinetik yönteminde penisten ince bir kamera ve bu kameranın ucunda yerleşmiş kesici bir tel yardımı ile içeri girilmektedir. Prostat daha sonra parçalar biçiminde kesilerek çıkarılmaktadır. Çıkarılan parçanın patolojik incelemeye gönderilme ihtimali de vardır. Plazma kinetik yöntemi kapalı bir tekniktir ve hasta çok fazla yıpranmamaktadır. Kanama az olmakta ve dokular da az yıpranmaktadır. Hasta daha erken iyileşmektedir. Ameliyatların ardından takılan sonda sistemi de daha erken çıkarılmaktadır.

Plazma kinetik sistemi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezi olan Ankara Koru Hastanesi tarafından da kullanılmaktadır. Tüm üroloji ameliyatları Koru Hastanesi tarafından başarı ile yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir