Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

‘Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?’‘Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?’ sorusu prostat büyümesi görülen insanlar tarafından sorulmaktadır. Prostat büyümesinin kesinlikle kansere dönüşmeyeceği ise uzmanlar tarafından dile getirimliktedir.

‘Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?’ sorusu şu biçimde cevaplanmaktadır; prostat büyümesi kesinlikle kansere dönüşmez. İkisi de ayrı mekanizmalarla oluşan ayrı hastalıklardır. Kişide prostat büyümesi olsun ya da olmasın o kişi de ileri de kanser de gelişebilir. Yani prostat büyümesi olan kişi kanser hastası da olabilir ancak bu durumun prostat büyümesi ile ilgisi bulunmamaktadır. Prostat büyümesi olmayanlarda da kanser görülebilmektedir. Prostat büyümesi ile prostat kanserini ayır etmek hekimlerin işidir. PSA adı verilen test, durumu ortaya koymaktadır ki prostat alındıktan sonra patolojiye gönderilerek sonuç alınabilir. ‘Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?’ sorusu da bu biçimde cevaplanabilir.

Prostat büyümesi plazma kinetik denilen bir yöntemle de tedavi edilmektedir. Plazma kinetik yönteminde hastanın penisinde içeri girilmekte ve kamera yardımı ile operasyon alanın görüntüsü ekrana yansıtılmaktadır. Aletler yardımı ile prostat kesilerek parçalar halinde çıkarılmaktadır. Çıkarılan parçalar patolojik değerlendirilmeye gönderilerek kanser tetkiki yapılabilmektedir. Plazma kinetiğin açık ameliyatlara oranla avantajları bulunmaktadır. Bu teknikle operaysan geçiren kişinin iyileşme süresi çok daha kısa olmaktadır. Hastalar yaşantılarına erken dönmektedir. Plazma kinetik ile sonda süresi de kısalmaktadır. Kanser vakası görülen hastalar erken ayağa kalktıkları için gerekli olan tedaviye de daha erken başlama olanağı bulmaktadır. Sonda daha erken çıkarıldığı için hastanın duyduğu acı miktarı da azalmaktadır. Bölgesel anestezi ile kinetik plazma operasyon gerçekleştirilmeketir.

Prostat büyümesinde yapılan plazma kinetik ismi verilen operaysan Ankara Koru Hastanesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Prostat konusunda Türkiye için çok önemli bir isim Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi kadrosunda yer almaktadır. Koru Hastanesi Hasta memnuniyetinde yüzde 99’luk oranı yakalamıştır. Özel Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Robotik cerrahi ili birçok operasyon uzman kadro tarafından başarı ile gerçekleştirilmektedir. Koru Hastanesi’nde görev alan hekimlerin tamamı kadrolu olarak çalışmaktadır. Hastane Ankara’da iki şubede hizmet vermesine karşın birçok ilden ve yurtdışından talep görmektedir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir