Prostat büyümesi kimlerde görülür?

‘Prostat büyümesi kimlerde görülür?’ ‘Prostat büyümesi kimlerde görülür?’ sorusuna cevap vermek gerekirse şunlar söylenebilir; Prostat bezi denilen salgı bezi sadece erkeklerde bulunur. Bu nedenle de prostat büyümesi sadece erkeklerde görülen bir durumdur.

‘Prostat büyümesi kimlerde görülür?’ sorusunun cevabında yaşın önemli bir yeri vardır.  Birey yaşlandıkça vücuttaki hormon dengesi de değişmektedir. Bu nedenle de prostat büyümeleri 40’lı yaşların ortalarından itibaren görülmektedir. 50’li yaşlarda prostat büyümesi vakası çok daha sık görülmektedir. Sık olamasa da örneğin 30’lu yaşların sonlarına doğru ailesinde prostat büyümesi olanlarda genetik yatkınlıktan ötürü prostat büyümesi görülebilmektedir. Kişisel özelliklerden ötürü de genç yaşlarda prostat büyümesi görülmektedir. Prostat büyümesinin kansere kesinlikle yol açmadığı da uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.  Prostat büyümesine neden olan başka rahatsızlıklar da bulunmamaktadır. Kişinin erkek olması ve yaşlanmaya başlaması ile birlikte hemen her erkede prostat büyümesi meydana gelmektedir fakat bir kısım insanda bu büyüme şikâyete neden olurken bazılarında daha geç şikâyete neden olmaktadır.

Prostat büyümesinin mutlak suretle tedavi edilmesi gerekmektedir. Mesaneye baskı yapan prostat büyümesi, bireye ciddi bir biçimde rahatsızlık verir. Prostat büyümesinin en büyük belirtisi çok sık idrara çıkmaktır. Bunun yanında idrarda incelme ve idrara geç başlama gibi sorunlar baş göstermektedir. Bu belirtiler başka rahatsızlıkların belirtileri de olabilir. Bu nedenle teşhis kesinlikle uzmanlar tarafından konulmalıdır.

Prostat büyümesi plazma kinetik denilen bir yöntemle de tedavi edilmektedir. Plazma kinetik kapalı bir operasyon biçimidir. Penisten girilerek prostat bölgesine ulaşılmaktadır. Kamera yardımı ile cerrah operasyon bölgesini görmektedir. Telin ucundaki aletlerin yardımı ile prostat parçalar halinde kesilerek alınmaktadır. Plazma kinetik  ile operasyon sonrasında patolojik inceleme parça alındığı için mümkün olmaktadır. Sonda süresi kısalmakta ve hastalar çok daha erken ayağa kalkmaktadır.

Prostat büyümesinin tedavisi Özel Ankara Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Prof. Dr. Hasan Biri önderliğindeki Koru Hastanesi yüzde 99 hasta memnuniyeti seviyesine ulaşmıştır. Koru Hastanesi Robotik Cerrahide de oldukça önemli bir yere gelmiştir.

Koru Hastaneleri iletişim bilgileri şu biçimdedir;

 

Balgat: Oğuzlar Mahallesi 1375. Sok. Su Apt. No:6/11 Balgat Ankara Tel: +90 (312) 438 83 83

Sincan: Akşemsettin Mah. Huzur Sok. No: 1 Sincan +90 (312) 268 53 53

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir