Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusunun farklı cevapları vardır. İlaçla tedavi yöntemi olduğu gibi cerrahi operasyon da yapılabilmektedir. Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusuna ilk olarak ilaçla tedavi cevabı verilebilir. Büyüme eğer ilaçla tedavi edilebilecek durumdaysa doktorlar bu yola başvurmaktadır. İlaç, prostat büyümesini tedavi edebilmektedir fakat her zaman için çözüm olduğunu söylemek de yanlış olacaktır. İlacın yetersiz kaldığı durumlarda ise cerrahi müdahale ile tedavi yoluna gidilmektedir.

Açık ameliyat bu cerrahi yöntemlerden birisidir. Hastanın göbeğinin altından kesi açılarak prostat bölgesine ulaşılır ve prostat dışarı çıkarılır.

Diğer bir yöntem ise plazma kinetik adı verilen yöntemle tedavidir. Plazma kinetik yönteminde operasyon kapalı olarak yapılmaktadır. İnce bir kamera ve ucunda kesici bir tel aracılığıyla penisten içeri girilerek müdahale yapılmaktadır. Cerrah operasyon bölgesini kamera aracılığıyla takip etmektedir. Plazma kinetik yönteminde bir enerji kaynağı kullanılarak prostat parçalar biçiminde kesilerek yine aynı yol ile dışarı alınmaktadır. Prostat kinetik yöntemi hasta için önemli avantajlar sağlamaktadır. İyileşme süresi bu yöntemde daha kısa olmaktadır. Ameliyatın ardından takılan sonda da açık operasyona oranla çok daha erken çıkarılmaktadır. Hastalar günlük hayatlarına erken dönmektedir. Vücutta bir kesi açılmadığı için hasta daha az acı duymaktadır. Parçalar dışarı çıkarıldığı için patolojik inceleme imkanı da vardır.

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?  Sorusunun bir başka cevabı lazerle tedavidir. Lazer sistemi ile parçalar dışarı çıkarılmaz ve buharlaştırılır. Fakat bu yöntemde patolojik inceleme yapma imkanı yoktur.

Plazma kinetik yöntemi ile prostat büyümesinin tedavisi Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Bir robotik cerrahi merkezi olan Koru Hastanesi Ankara’da hizmet vermektedir ve üroloji alanında önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de burada görev almaktadır. Koru Hastanesi yurtdışından çok sayıda hastaya da hizmet vermektedir. Koru Hastanesi’nde hasta memnuniyeti de yüzde 99 dolaylarına ulaşmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir