Prostat büyümesi nedir?

Prostat büyümesi nedir? Prostat büyümesi nedir? Sorusuna cevap vermek için şunlar dile getirilebilir; idrar torbasının çıkışında idrar kanalını (üretrayı) çevreleyen bezler bulunmaktadır. Bu bezler bazı insanlarda 45 yaşının ardından büyümeye başlamaktadır. Bezlerin neden büyüdüğü ise tam olarak bilinmemektedir. 40 yaşının altında büyüme görülme oranı ise yüzde birdir. Büyüyen bez idrar kanalına baskı yaparak idrar yapma ile ilgili sorunlara yol açmaktadır. Bez büyüdükçe idrar yapımı zorlaşmakta hatta bir noktadan sonra da tam olarak durmaktadır. Prostat büyümesi nedir? Sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Prostat büyümesi nedir? Sorusunun ardından prostat büyümesinin tedavisi ile ilgili olarak bilgi vermek de yerinde olacaktır. Prostat büyümesi ilaçla tedavi edilmektedir. Fakat tüm prostat büyümelerinin ilaçla tedavi edildiğini söylemek yanlış olacaktır. İlacın prostat büyümesini tedavi etmeye yeterli olmadığı yerlerde ise devreye cerrahi müdahale girmektedir. Açık ameliyat bu cerrahi müdahalelerden birisidir. Hasta vücuduna 10 ila 12 santim arasında göbek altından bir kesi açılarak operasyon bölgesine ulaşılmaktadır. Daha sonra da prostat kesilerek bulunduğu yerden alınmaktadır. Hastaya sonda takılarak operasyon tamamlanmaktadır.

Lazerli sistem de prostat büyümesinin tedavisinde kullanılmaktadır. Lazerle prostat buharlaştırılmaktadır. Yani prostat dışarı çıkarılmaz. Bu sistemin eksik yanı ise parça çıkarılmadığı için patolojik incelemenin mümkün olmamasıdır.

Plazma kinetik adı verilen yöntem de prostat büyümesinin tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Plazma kinetik, kapalı operasyon olarak tarif edilmektedir. Plazma kinetik yönteminde penisten içeri girilerek operasyon tamamlanmaktadır. Bu yöntemde prostat bir güç kaynağının yardımı ile kesilmektedir. Daha sonra kesilen prostat parçaları dışarı çıkarılmaktadır. Hasta bu yöntemle tedavi olursa çok daha erken sürede ayağa kalkmaktadır. Parçanın patolojik incelemeye gönderilme şansı da vardır. Takılan sonda da erken çıkarılmaktadır. Plazma kinetik yöntem ile ameliyat olması oldukça riskli olan kalp pili takılı olan hastalar, kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaç kullanan hastalar ve pıhtılaşma problemi olan hastalar güvenli bir şeklide ameliyat edilebilirler.

Ankara Koru Hastanesi de plazma kinetik yöntemini başarıyla uygulayan hastaneler arasındadır. Koru Hastanesi ürolojik rahatsızlıklarda tüm bunlara ek olarak robotik cerrahi sistemini kullanarak oldukça başarılı operasyonlar gerçekleştirmektedir ki bu bölümün başında Prof. Dr. Hasan Biri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir