Prostat kanseri tedavisi nasıldır?

Mandatory Credit: Photo by R. Zorin / Rex Features ( 714514L )

Model Released - Woman consoling husband

Various

Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Sorusunun cevabına geçmeden önce temel bilgileri vermekte fayda olacaktır. Prostat kanseri tedavisi hastalığın evresi, hastalığın seyri ve genel sağlık durumu ile birebir ilgilidir. Tüm bunlar göz önünde tutularak tedavinin şekline hekimler tarafından karar verilmektedir. Prostat kanseri tedavisi nasıldır? Cevabına geçilecek olursa; prostat kanseri oldukça yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve yıllar boyu belirti vermeyebilir. Hastalık ileri yaşlarda ortaya çıktığı için bekleyerek izleme seçeneklerden birisi olmaktadır. Bu sayede yan etkilerden ve rahatsızlıklardan kaçınılır.

Tedavi seçeneğinin belirlenmesinde kanserin evresi de oldukça önemli yer tutmaktadır. Eğer kanser erken evredeyse kanser bünyeden tamamen çıkarılmaya çalışılır. Bir başka yol olarak da kanserli hücreler öldürülmeye çalışılır. Kanser ilerlemişse vücuttan çıkarılması veya öldürülmesi söz konusu değildir. Kanserin büyümesini ve çoğalmasını engellemek için seçenekler bu durumda ön plana çıkar.

Kanser erken evrede ise şu tedavi şekilleri uygulanır;

Radikal Prostatektomi: Prostatın cerrahi operasyonla çıkarılmasıdır. Açık, laparoskopik ve son yıllarda üstünlüğü diğer yöntemlere oranla oldukça fazla olduğu bilenen robotik cerrahi radikal prostatektomi için kullanılabilir. Prostat kanserinin tedavisi Ankara Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile yapılmaktadır. Robotik cerrahi sistemi açık operasyonlara oranla birçok avantaj sağlamaktadır. Hasta çok daha iyileşmektedir.  Bu da kanser tedavisine erken başlanmasına olanak sağlamaktadır. Robotik cerrahi sistemini Ankara’ya getiren ilk özel hastane Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi Ankara’da hizmet vermektedir. Yurtdışından da birçok hasta Koru Hastanesi’ni tercih etmektedir. Üroloji alanında önde gelen isimlerden olan Prof. Dr. Hasan Biri de bu hastanede görev almaktadır.

Radyasyon Tedavisi: Prostat bezi içerisinde yer alan kanser hücrelerinin öldürülmesi amaçlanır. Radyasyon ışınları vücut dışından prostat bezlerine uygulanır. Bir başka şekilde ise prostat bezi içerisine küçük radyoaktif tohumlar ekilir.

Eğer prostat kanseri ilerlemişse tedavi için şu yollar uygulanır;

Kısmi Hormonal Tedavi: Testosteronun büyük bir çoğunluğu testislerde üretilmektedir. Kısmi hormonal tedavi sayesinde testislerde olan testosteron üretiminin durdurulması amaçlanır. Kısmi hormonal tedavinin değişik yolları vardır. Prostat kanseri tedavisi nasıldır?  Sorusu bu biçimde cevaplanabilir.

Prostat kanserinin tedavisi Ankara Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile yapılmaktadır. Robotik cerrahi sistemi açık operasyonlara oranla birçok avantaj sağlamaktadır. Hasta çok daha iyileşmektedir.  Bu da kanser tedavisine erken başlanmasına olanak sağlamaktadır. Robotik cerrahi sistemini Ankara’ya getiren ilk özel hastane Koru Hastanesi’dir. Koru Hastanesi Ankara’da hizmet vermektedir. Yurtdışından da birçok hasta Koru Hastanesi’ni tercih etmektedir. Üroloji alanında önde gelen isimlerden olan Prof. Dr. Hasan Biri de bu hastanede görev almaktadır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir