Prostat kanserinin evreleri nelerdir?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (4)

Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu bu hastalığın teşhisi konulan insanlar tarafından ya da ailelerince sıklıkla sorulmaktadır. Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu ise konunun uzmanı olan doktorlar tarafından şu biçimde yapılmaktadır; 0 ila 10 rakamları aralığında yer alan bir derecelendirme sistemi vardır. Patolojik inceleme sonuçlandıktan sonra ilgili bölümden gelen skor şayet 7 rakamının altında yer alıyorsa iyi huylu olan bir kanserin var olduğu anlaşılır. Patolojik inceleme sonucunda ilgili bölümden gelen değerlendirme sonucu 7 rakamının üzerinde yer alıyorsa kanserin hızlı bir biçimde yayıldığı anlaşılabilir.

Bu işlemin hemen peşinden ise kanserin evresi araştırılmaktadır. Çünkü tedavinin şeklinin belirlenmesinde bu bilgi gereklidir.  Bunun için de Ultrason işlemi birey üzerinde gerçekleştirilmektedir. Transrektal ultrason sırasında ise prostat görüntülerinin alınması da icap etmektedir. Bu yöntemler uygulanarak kanserin dağılıp dağılmadığı, dağıldı ise ne oranda dağıldığı belirlenmektedir. Ek olarak MR ve  batın tomogrofisi de uygulanabilmektedir. Bu tetkikler ile kanserli hücrelerin prostata yakın dokulara ve lenf sistemine atlama yapıp yapmadığı kontrol edilmektedir.

PSA testinde değer 10′un üzerinde bulunuyorsa risk içeren bir durum vardır. Değer 10’un üzerinde gelmişse hastalara mutlaka kemik sintigrafisi adı verilen test yapılmaktadır. Bu test ile kanserin iki bölgeye atlayıp atlamadığı kontrol edilir. Bu noktalarsa bel kemiği ve lenf sistemidir. Adı geçen bölgelerden ikisinden birisine sıçrama olmuşsa prostat kanseri ilerlemiştir. Test sonucunda iki bölgede de yayılma yoksa erken tanı yapıldığını söylemek doğru olacaktır. Prostat kanserinin evreleri nelerdir? Sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Prostat kanserinin tedavisinde robotik cerrahi sistemi son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Robotik cerrahi sisteminde ameliyat bölgesinden gelen görüntü on kat büyütülerek 3 boyutlu olarak monitöre aktarıldığı için kanserli dokular doktorlarca net olarak görülmekte ve buna göre müdahale yapılmaktadır. Robotun ucunda bulunan aletlerin insan elinin temas edemeyeceği noktalara temas etmesi çok daha iyi bir sonuçları beraberinde getirmektedir.

Robotik cerrahi sistemi başkent Ankara’da Koru Hastanesi tarafından büyük bir başarıyla uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini başkente getiren ilk özel hastanedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir