Prostat nedir?

prostat-kanseri-tedavisi-ankara (5)

Prostat nedir? Prostat nedir? Sorusuna uzman isimler şöyle cevap vermektedir; prostat tüm erkeklerde bulunmaktadır ve idrar torbası çıkışında idrar kanalını (üretra) çepeçevre saran kestane şeklinde bir organdır. Prostatın görevi ise sperm hareketlerinde içeriğindeki enzimler sayesinde rol almaktır. Fakat halk arasında prostat rahatsızlık gibi algılanmaktadır. Böyle bir durum söz konusu değildir. Rahatsızlık olan prostat değil prostat büyümesidir. Prostat nedir? Sorusu böylece cevaplanmaktadır.

Prostat nedir? Sorunusun ardından prostat büyümesinin tedavisi ile bilgi vermek de yerinde olacaktır. Prostatın büyümesinin neden kaynakladığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat idrar yapmada bir takım sorunlara neden olmakta ve bireyin hayat kalitesini bir hayli aşağılara çekmektedir. Bu nedenle de mutlak suretle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Prostat kanseri ilaçla tedavi edilebilecek durumda ise doktorlar bu yöntemi seçmektedir. Yok, ilaçla tedavi mümkün olmuyorsa bu kez devreye cerrahi müdahale girmektedir. Cerrahi müdahalede açık ameliyat, lazerli sistem ve plazma kinetik yöntemi uygulanmaktadır. Açık ameliyat ve plazma kinetik sisteminde prostat kesilerek dışarı çıkarılırken lazerle sistemde prostat dışarı çıkarılmaz ve bulunduğu yerde buharlaştırılır. Bu da patolojik inceleme imkânını ortadan kaldırmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi ise prostat büyümesi ameliyatlarında son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem olmuştur. Nedeni de plazma kinetiğin hastalara avantaj sağlamasıdır. Açık ameliyatlarda prostat bölgesine ulaşmak için hastanın göbek altından büyük denebilecek boyutta bir kesi açılmaktadır. Bu keşiden ameliyat bölgesine ulaşılmakta ve prostat kesilerek dışarı çıkarılmaktadır. Plazma kinetik yönteminde ise bu tip kesilerin açılması söz konusu değildir. Plazma kinetik ile cerrahi operasyonda prostat bölgesine penisten girilerek ulaşılmaktadır. Penisten ince bir kamera ve kesici bir tel ile içeri girilmekte ve müdahale yapılmaktadır. İçerden görüntüyü ise bir kamera vermektedir. Prostat bir güç kaynağının yardımı ile parçalar halinde kesilerek yine aynı yoldan dışarı çıkarılmaktadır.

Plazma kinetik yöntemi Ankara’da Özel Koru Hastanesi tarafından uygulanmaktadır. Koru Hastanesi bunun yanında bir robotik cerrahi merkezidir ve birçok ameliyat robotik cerrahi sistemi ile yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir